חזרה לרשימת עמיתים
מחזור ו' 2016-2017

ד"ר שרון סורוקר

ד"ר שרון סורוקר הוא עמית ממשק ברשות החברות הממשלתיות, ומשמש יועץ מדעי למוריס דורפמן, סמנכ"ל הרשות.

שרון הוא בוגר תואר ראשון במדעי החברה בדגש ניהול מהאוניברסיטה הפתוחה, שקיבל בעודו תלמיד תיכון, תואר שני (בהצטיינות) ושלישי במנהל עסקים מאוניברסיטת אריאל. שרון ערך מחקרים בין-לאומיים בדרום אמריקה ובדרום-מזרח אסיה, כיהן כסמנכ"ל שיווק בחברת נדל"ן, עסק בהוראה באקדמיה ובמגזר הפרטי ובייעוץ אסטרטגי ושיווקי לגופים עסקיים שונים.

הפרויקטים העיקריים ששרון יעסוק בהם במסגרת שנת ממשק:

  1. התייעלות אנרגטית בחברות הממשלתיות – חברות אלה הן מהגדולות במשק, וצורכות חשמל בהיקף של למעלה ממיליארד ש"ח בשנה. תוך הצגת הכדאיות הכלכלית המובהקת והיתרונות הסביבתיים והאחרים, רתם שרון את מנהל רשות החברות הממשלתיות לפרסם חוזר שמחייב את כל החברות לקיים דיון דירקטוריון בנושא ייצור חשמל סולארי באמצעות פאנלים פוטו-וולטאיים בהשתתפות נציג הרשות. שרון ינסה לשכנע את הדירקטוריונים של החברות לקבל החלטות בדבר התקנת פאנלים פוטו-וולטאים בשטחיהן, ולבצע פעולות שונות של ייעול השימוש באנרגיה (כגון תאורה, מיזוג, תחבורה ובנייה ירוקה וחסכונית).
  2. ביצוע תחשיב עלות-תועלת לפרויקט מונים חכמים ("מנייה חכמה") של חברת החשמל – מדובר בפרויקט בהיקף של מיליארדי שקלים, שבמסגרתו יוחלפו מוני החשמל הקיימים במונים חכמים, שישדרו אוטומטית נתונים רבים לחברת החשמל ולכלל צרכני החשמל. הפרויקט עתיד לייעל את פעילות חברת החשמל, לצמצם אבדן חשמל וגניבות חשמל ולצמצם את צריכת החשמל הפרטית (עקב שינויי התנהגות והמלצות לחיסכון) בשיעור שעשוי להביא לדחיית הקמת תחנת כוח. התועלת למשק היא בהורדת עלויות החשמל (הודות להתייעלות) ובהורדת ייצור החשמל (הודות לחיסכון), וכתוצאה מכך – צמצום משמעותי בזיהום הנגרם מייצור החשמל.

ממשק היא תכנית מצוינת שיוצרת סביבה, הכשרה וכלים מעולים כדי לנסות ולהשפיע במשרדי הממשלה שמעצבים במידה רבה את החיים שלנו.
אני רואה זכות גדולה באפשרות להקדיש שנה למעשים טובים בנושאים סביבתיים ואחרים וכך לשפר את איכות החיים של כולנו.