חזרה לרשימת עמיתים
מחזור י"ב 2023-2022

ד"ר בר זילברמן
ד"ר בר זילברמן הייתה עמיתת ממשק במִנהל הפיתוח במשרד הפנים, לצד עידן הרשקוביץ, מנהל אגף בכיר פיתוח כלכלי. היום בר מנהלת הכשרה ואימפקט של תכנית ממשק.

לבר תואר דוקטור במיקרוביולוגיה מאוניברסיטת בן גוריון בנגב. מחקרה היה מולטי דיסציפלינרי ועסק במאפיינים הגנומיים של חיידקי הברוצלה הגורמים למחלה בדרום ישראל, תוך יישום שיטות חדשניות בחקר פתוגנים וריצוף גנומי. מחקרה זה הינו חלוצי וזכה לפרסום בכתבי עת בינלאומיים מובילים.

בר סיימה תואר ראשון במדעי המעבדה הרפואית ותואר שני במדעי הרפואה בהתמחות בביוכימיה קלינית באוניברסיטת בן גוריון בפקולטה למדעי הבריאות. במסגרת התואר השני חקרה בר את הפעילות הסינרגיסטית של חומרים פוליפנולים ממקור צמחי על תאי לוקמיה מילואידית חריפה. במחקרה זה, יצרה בר מערכת ניסויים ייחודית בתאי דם טבורי והוכיחה את הפעילות הייחודית והסלקטיבית של חומרים אלה על תאי סרטן דם. מחקרה היה פורץ דרך וזיכה בתמיכות משמעותיות. במהלך לימודיה האקדמיים השתלבה בר בעבודה במעבדות רפואיות שונות בבית החולים האוניברסיטאי סורוקה, ועסקה בהוראת המדעים בחינוך הבלתי פורמלי ובהנחיית נערים שוחרי מדע מהפריפריה החברתית-גיאוגרפית בארגון הנוער "מנהיגות מדעית".

במסגרת תפקידה כעמיתת ממשק במשרד הפנים, פעלה בר במספר תחומים:

  • התייעלות כלכלית במשק הפסולת ברשויות המקומיות: במסגרת עבודה זו, למדה בר ומיפתה את החסמים העיקריים של משק הפסולת המוניציפאלית מהשטח (הרשויות המקומיות), ומיקדה את אופי התהליכים שיש ליישם על מנת להפחית הטמנה תוך פיתוח כלכלי של הרשות המקומית. כמו כן, יזמה בר פיילוט "התייעלות במשק הפסולת המוניציפלית" ברשויות מקומיות – בו היא יעצה וקידמה פעולות מבוססות נתונים, בכדי לעודד את התייעלות משק הפסולת העירונית המקומי.
  • פורום פסולת ברשויות המקומיות: בר גיבשה יוזמה ראשונה מסוגה במשרד הפנים, במסגרתה מתכנסים נציגים מהשלטון המקומי, האזורי, משרדי ממשלה שונים, גופים פילנתרופים ואקדמיה מתוך מחקר שטח והבנת הצורך ליצירת אמון בין השלטון המקומי והשלטון המרכזי ובין משרדי ממשלה שונים. מטרת פורום זה היא לייצר שיתוף פעולה המושתת על אמון לטובת גיבוש פתרונות למשבר פסולת ברשויות המקומיות בראי הפיתוח הכלכלי-סביבתי.
  • הסדרת הפסולת במוסדות ציבוריים: בר הייתה שותפה בצוות אימפקט בין משרדי שקידם סוגיות בכלכלה מעגלית ואסטרטגיה לטיפול בפסולת מוסדית. בשיתוף פעולה עם עמיתים במשרד האוצר, משרד המדע, חדשנות וטכנולוגיה, הובילה בר כתיבה של מסמך מדיניות שמהווה מקור למחקר הסדרת הפסולת במוסדות ציבוריים, תוך הפחתת פסולת להטמנה וחיזוק הרשויות המקומיות.

 

 

הצטרפתי לתוכנית ממשק מתוך ההבנה כי שינוי סביבתי יכול להגיע במקביל לשינוי חברתי. ההזדמנות לעבוד במשרדי ממשלה ובדגש במשרד הפנים מציבה בפני את האפשרות לקיים שיח אמין ונכון מול הרשויות המקומיות והציבור, ולהבין כי שינויים במדיניות חייבים להתחיל מתוך הצורך האקוטי המצוי בשטח. התוכנית נותנת לי הזדמנות לזקק את דרך ההתנהלות בקביעת מדיניות בממשלה ולבסס אותה על מדע ונתונים, ובכך להניע תהליכים עם אימפקט כלכלי, סביבתי, תברואתי וחברתי. 

השפעתה של בר על הסביבה בישראל: התייעלות משק הפסולת העירונית מבחינה כלכלית- סביבתית

הפרויקטים שבר יזמה והובילה עוסקים בייעול משק הפסולת העירונית בראי הפיתוח הכלכלי. רשויות מקומיות לומדות לנצל את הפסולת המיוצרת בתחומן לטובת מחזור וטיפול ראוי על פני הטמנה. עולם הפסולת בישראל מצוי במשבר עמוק, על כן, , ייעוץ מבוסס נתונים ומדע הינו הכרחי ובעל השפעה קריטית על הסביבה. 

Please complete the captcha.