חזרה לרשימת עמיתים
מחזור ג' 2014-2013

ד"ר רועי לוי
ד"ר רועי לוי היה עמית ממשק בחטיבה לתכנון וכלכלה ברשות המסים, שם שימש יועץ מדעי לסמנכ"ל הבכיר ערן יעקב בנושא מיסוי סביבתי. רועי חזר מפוסט-דוקטורט במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס בארה"ב (MIT), וכיום הוא חבר סגל בכיר בבית הספר לכלכלה, אוניברסיטת תל אביב.

רועי השלים דוקטורט בכלכלה באוניברסיטת ייל. הוא בעל תאר שני בכלכלה, תאר שני במדע המדינה ותאר ראשון במדעי המחשב ומדע המדינה (כל התארים בהצטיינות מאוניברסיטת תל אביב). לפני ההצטרפות לתכנית ממשק, רועי ניהל את המחקר במרכז מאקרו לכלכלה מדינית. כמו כן, רועי ערך מחקרים כלכליים עבור האגודה לצדק סביבתי העוסקים בצדק אקלימי ובפיתוח אינדיקטורים לבחינת אי שוויון סביבתי.

במסגרת תפקידו בממשק קידם רועי שלושה נושאים עיקריים:

  • וועדת מיסוי ירוק 3 – רועי ריכז את הוועדה שעוסקת במיסוי תחליפי נפט. מטרת הוועדה היא עידוד תחליפים שיביאו להקטנת זיהום האוויר ופליטות גז חממה, הפחתת התלות הישראלית בנפט והורדת יוקר המחיה.
  • וועדת ששינסקי 2 – רועי היה חבר בצוות החשיבה הפנימי של וועדת ששינסקי 2, עיבד נתונים, ועבד על מודלים שונים וסימולציות למיסוי משאבי טבע. מטרת הוועדה היא להבטיח בין היתר שהציבור יזכה לתשלום הוגן עבור משאבי הטבע השייכים לו.
  • מיסוי, סביבה וכלכלה התנהגותית – רועי בחן בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ומשרד ראש הממשלה, אפשרות לקדם מדיניות באמצעות כלים התנהגותיים כאמצעי משלים למיסוי. במסגרת הפרויקט החדש ייערכו מספר ניסויים שיאפשרו למקבלי החלטות לקדם מדיניות רק לאחר שהוכח שהיא אפקטיבית, בעלות מינימלית למדינה ולאזרחים.

הצטרפתי לתכנית ממשק מתוך אמונה בחשיבות המגזר הציבורי, ורצון לשלב שיקולים סביבתיים בהחלטות כלכליות.

ההשפעה של רועי על הסביבה - קידום מיסוי ירוק לצמצום זיהום האוויר

רועי ריכז את וועדת מיסוי ירוק 3. הוועדה המליצה על אמצעים לעידוד תחליפי נפט, וביניהם גז טבעי דחוס. כמו כן, היא המליצה לקבוע את מסי הבלו כך שישקפו את העלויות החיצוניות (כגון זיהום אוויר ושינוי אקלים) הנגרמות כתוצאה מהשימוש בדלק וכן לתקן עיוותי מס המעודדים שימוש בדלקים מזהמים.

Please complete the captcha.